ProCurlingWear - Create Your Design

Curling Scores

Pacific Time (PT)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curling Pick'em

Player Photo
Tippin, Brandon
  Player Photo
Tuck Jr., Wayne
VIEW MATCHUP
October 16 -- 5:00 pm EDT

Driving Force Abbotsford Cashspiel -- Round-Robin

Oct 12 - 14, 2018
Pool A
Yuta Matsumura
Sapporo, JPN
1.000  3-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Deane Horning
Castlegar, BC
0.667  2-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Glen Jackson
Victoria, BC
0.333  1-0  0-2  1-0  1-0  0-0 
Brayden Carpenter
New Westminster, BC
0.000  0-0  0-3  0-1  0-0  0-1 
Pool B
Grant Dezura
Maple Ridge , BC
0.667  1-1  1-0  0-0  0-0  0-0 
Wylie Eden
Kelowna, BC
0.667  1-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Jason Montgomery
Victoria, BC
0.667  1-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Steve Birklid
Seattle, WA
0.000  0-2  0-1  0-1  0-0  0-0 
Pool C
Josh Barry
Vancouver, BC
1.000  3-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Adam Cseke
Penticton, BC
0.667  1-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Neil Dangerfield
Victoria, BC
0.333  1-0  0-2  1-0  0-0  0-0 
Cody Tanaka
Richmond, BC
0.000  0-1  0-2  0-1  0-0  0-0 
Pool D
Thomas Scoffin
Whitehorse, YK
1.000  1-0  2-0  1-0  0-0  1-0 
Tyler Klymchuk
Kamloops, BC
0.667  0-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
Matthew Blandford
Victoria, BC
0.333  1-1  0-1  0-1  0-1  0-0 
Stephen Schneider
Vancouver, BC
0.000  0-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Pool E
Sean Geall
Kelowna, BC
1.000  3-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Andrew Dunbar
Inuvik, NT
0.667  0-0  2-1  1-0  0-0  0-0 
Mark Longworth
Vernon, BC
0.333  1-1  0-1  0-1  0-0  0-0 
Duncan Silversides
Victoria, BC
0.000  0-1  0-2  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 12, 18 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Yuta Matsumura Brayden Carpenter 8-2    Final (6)
2 Glen Jackson Deane Horning 1-7    Final (6)
3 Jason Montgomery Steve Birklid 6-5    Final (8)
4 Grant Dezura Wylie Eden 9-1    Final (4)
5 Josh Barry Neil Dangerfield 7-3    Final (7)
6 Adam Cseke Cody Tanaka 6-4    Final (8)
Fri, Oct 12, 18 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Tyler Klymchuk Stephen Schneider 9-4    Final (8)
4 Matthew Blandford Thomas Scoffin 4-5    Final (EE)
5 Sean Geall Duncan Silversides 7-0    Final (5)
6 Mark Longworth Andrew Dunbar 6-7    Final (8)
Fri, Oct 12, 18 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jason Montgomery Wylie Eden 4-8    Final (7)
2 Grant Dezura Steve Birklid 7-3    Final (5)
3 Josh Barry Cody Tanaka 9-1    Final (4)
4 Adam Cseke Neil Dangerfield 9-5    Final (6)
5 Yuta Matsumura Deane Horning 7-5    Final (8)
6 Glen Jackson Brayden Carpenter 4-3    Final (EE)
Sat, Oct 13, 18 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Matthew Blandford Stephen Schneider 10-1    Final (4)
2 Tyler Klymchuk Thomas Scoffin 3-5    Final (8)
3 Sean Geall Andrew Dunbar 5-2    Final (7)
4 Mark Longworth Duncan Silversides 9-5    Final (8)
Sat, Oct 13, 18 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Cody Tanaka Neil Dangerfield 5-6    Final (8)
2 Josh Barry Adam Cseke 7-1    Final (5)
3 Yuta Matsumura Glen Jackson 8-6    Final (8)
4 Deane Horning Brayden Carpenter 9-4    Final (6)
5 Jason Montgomery Grant Dezura 6-4    Final (7)
6 Wylie Eden Steve Birklid 8-6    Final (8)
Sat, Oct 13, 18 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Andrew Dunbar Duncan Silversides 8-3    Final (6)
2 Sean Geall Mark Longworth 8-6    Final (8)
5 Tyler Klymchuk Matthew Blandford 9-4    Final (6)
6 Thomas Scoffin Stephen Schneider 6-1    Final (5)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Recent News

Recent
Elena Stern wins Womens Masters Basel

Elena Stern wins Womens Masters Basel

Elena Stern (Oberwallis , Switzerland) wins the Womens Masters Basel, defeating Binia Feltscher (Flims, Switzerland) 6-4 at the Curlingzentrum Region Basel in Arlesheim, Switzerland.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

To top ↑